BES

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), ilerleyen yaş dönemleri için birikim yapmayı sağlayan finansal bir sistemdir. İş yaşamının ağırlık kazandığı dönemdeki mevcut finansal konforun emeklilik yaşamında da sürmesi amacıyla geliştirilen BES, yaşam kalitesinin düşmesini önler, planlanan hayatın maddi açıdan desteklenmesini sağlar.

Bireysel Emeklilik Sistemi portföy yöneticilerinin uzmanlığında çeşitli fonlarla değerlendirilir. Bu süreçte BES sahipleri fonların yönetiminde söz sahibi olabilir, fon yöneticisiyle iletişime geçerek emeklilik planlarına dair katkılarda bulunabilir. BES yaptıran her birey, %25 devlet katkısı sayesinde avantajlı bir ek gelir elde eder.

BES, kişilerin yaşamını iş hayatı sonrasında korumayı amaçlayan, finansal açıdan kişinin kimseye muhtaç olmadan yaşamasına zemin hazırlayan gelişmiş, koruyucu bir sistemdir. Etap Sigorta, 18 yaşından büyük herkes için BES hesabı oluşturuyor, geleceğinizi koruma altına alıyor. 18 yaşından küçük kişiler için ise ebeveyn kontrolünde BES hizmeti veriyor.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin en büyük avantajı, emeklilik dönemindeki güvencesidir. Diğer katkıları ise şöyle;

Devlet katkısı

BES sahipleri, yatırdıkları her katkı payı için devletten %25 oranında bir katkı payı kazanıyor. Örneğin, her ay 100 lira yatıran bir kişi, devletten 25 liralık bir katkı alabiliyor. Kişi vergi mükellefi olmasa bile devlet katkı payından yararlanabiliyor. Devlet katkı payı, asgari ücret baz alınarak belirleniyor.

Profesyonel yatırım ve fon yönetimi

Bireysel emeklilik sistemi, yatırılan paraların fon alım satımı ile değerlendirildiği ve BES sahiplerine daha fazla para kazandırmaya fayda sağlayan bir sistem içeriğine sahip. Yatırım fonları uzmanları, tüm fonları takip ederek BES sahiplerinin en avantajlı olacağı fonlara yatırım yapıyor. BES’te biriken miktarın nasıl yönetileceğine dair kişiler fon yöneticileriyle görüşme şansına sahip.

Düzenli yatırım garantisi

BES, kişilere garantili bir yatırım fırsatı sunuyor. BES yaptırmayan kişiler, her ay belli bir oranda parayı kendim biriktiririm şeklinde düşünüyor ancak bunu sürdürebilen kişi sayısı oldukça az. BES ise her ay banka hesabından, maaştan otomatik kesiliyor, kişiler hiç hissetmeden emeklilik dönemleri için kontrollü şekilde birikim yapabiliyor. Üstelik bu birikim aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık gibi periyotlarla düzenlenebiliyor.

Stressiz emeklilik hayali

Mevcut bir işi olan, sosyal sigortası olan kişiler, emeklilik yaşamında yüksek konfora ve yaşam standardına kavuşabilmek amacıyla BES yaptırıyor. BES, kişilerin arzu ettiği emekliliği finansal açıdan sağlıyor. BES’teki birikimler fon yöneticileri tarafından değerlendirildiği için sistemdeki miktar artış gösteriyor, ek bir gelir sağlıyor. BES sahipleri, emeklilik dönemlerinde maaşım yaşam şartlarına yeter mi endişesi yaşamıyor.

ETAP Sigorta ile Güvenli Emeklilik Yaşamı

İş yaşamınız sona erdiğinde, işten emekli olduğunuzda kendinizi çalışmak zorunda hissetmemek ve hem temel hem de keyfi ihtiyaçlarınızda finansal engellere takılmamak için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biri Bireysel Emekliliktir. Etap Sigorta ile BES sahibi olun, gelecek için endişelenmekten kurtulun. Portföy uzmanlarımız, gelişmiş BES içerikleri ile sizleri tüm merak ettiklerinize dair bilgilendiriyor, bütçenize en uygun ödemelerle BES sahibi olmanızı sağlıyor. BES yaptırmak ya da bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.