Dask

DASK Sigortası

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası olarak da bilinen sigorta olup Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından sunulan sigorta türüdür. Türkiye bilindiği üzere deprem bölgesinde yer alan ve geçmişte ciddi depremler atlatmış bir ülke. 17 Ağustos 1999 depreminin ardından geliştirilen DASK, deprem sonrasında konut sahiplerinin yeni yaşamını kurabilmesi için güvence sunuyor. Deprem ve depreme bağlı gelişen heyelan, tsunami, yangın gibi doğal afetlerden ötürü kişilerin yaşadığı her türlü maddi zarar, konut sahiplerine DASK poliçelerindeki limitler doğrultusunda kısa sürede ödeniyor.

Deprem sonrası yeni bir yaşam kurmanın maliyeti şüphesiz yüksek seviyelerdedir. DASK, kişilerin yaşadığı doğal afetin acısını ve maddi hasarını dindirmeye yönelik bir sigorta türü olup kişilerin yeniden yaşama dönebilmesinde destekleyici, tamamlayıcı rol oynuyor. DASK işbu sebeple zorunlu hale getirilmiş, Türkiye’deki tüm yapıların, konutların sigorta ile güvence altına alınmasını sağlamıştır.

Etap Sigorta, Zorunlu Deprem Sigortası konusunda gelişmiş bir hizmet veriyor. Devlet tarafından belirlenmiş yasal teminat limitleri haricinde ek teminatlar eklenmesine yardımcı oluyor, deprem felaketine karşı yüksek koruyuculuk sağlıyor. Etap Sigorta uzmanlarının yardımıyla DASK yaptıranlar, teminatlarla kendini güvence altına alanlar, depreme bağlı maddi bir endişeden uzaklaşıyor.

DASK Kapsamındaki Yapılar

Zorunlu Deprem Sigortası, DASK tarafından yönetiliyor ve neredeyse tüm yapıları güvence altına alıyor. Peki, DASK kapsamındaki yapılar nelerdir? İşte detaylar;

  • 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız yapı bölümleri
  • Devletin doğal afet sebebiyle yaptırdığı ya da kredi ile yaptırılan konutlar
  • DASK’a bağlı yapıların içinde bulunan ofis, büro, işletme ve benzeri yapı bölümleri
  • Tapuda kaydı bulunan, özel mülkiyete tabi olan taşınmaz meskenler

Yukarıdaki maddelere ek olarak DASK koşullarını taşıyan, kat irtifakı olan yapılar, tapuda arsa vb. şekillerde görünen binalar, tapusu henüz tahsis edilmemiş ancak yapım aşamasında olan kooperatif evler, 2000 yılından önce inşa edilen konutlar, tapu bilgilerine ve sigorta sahibinin talebine göre sigortadan yararlanabiliyor. Tüm DASK poliçeleri 1 yıl geçerliliğe sahiptir, her yıl yenilenmesi gerekir.

ETAP Sigorta DASK Sigorta Hizmeti

Etap Sigorta, deprem bölgesi olan Türkiye için DASK hizmetleri veriyor, konut sahiplerinin depreme karşı kendini maddi güvence altına almasını sağlıyor. Deprem sonrasında yeniden bir düzen kurmanın maddi – manevi zorluğunu bilen Etap Sigorta uzmanları, hazırladıkları poliçelerle konut sahiplerinin mağdur olmasını önlüyor. Sizler de DASK yaptırmayı planlıyorsanız ya da bitmek üzere olan sigortanızı yenilemek istiyorsanız hemen uzmanlarımızla iletişime geçebilir, uygun fiyat DASK tekliflerinden yararlanabilirsiniz.