Kasko Sigortası

Her motorlu araç sahibini yakından ilgilendiren kasko sigortası, bu yazımızın konusunu oluşturuyor.

Kasko Sigortası

Her motorlu araç sahibini yakından ilgilendiren kasko sigortası, bu yazımızın konusunu oluşturuyor. Kasko, aslında bir motorlu kara taşıtı sigortası olarak tanımlanabilir. Bu sigortayı bizzat yaptıran araç sahibi kişinin ve aracının maruz kalabileceği fiziksel zararların teminatlar dahilinde karşılanması, kasko sigorta firmasına aittir. Bu aslında araç sahibinin kendisini ve otomobilini güvence altına alması manasına gelir.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortasını yaptırmanın temel amacı; sigorta sahibi olan kişinin üzerine kayıtlı motorlu aracın maruz kalabileceği zararların tazminini sağlamakla alakalıdır. Herkes kasko sigortası yaptırmakla yükümlü olmasa da, birçok uzman genel olarak araç sahiplerine bu sigortayı yaptırmalarını tavsiye ediyor. Kasko yaptırmak ya da yaptırmamak araç sahibinin tercihine kalmış bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Fakat trafikteki riskler göz önünde bulundurulduğu zaman, kasko sigortasının hem araç sahibi hem de araç için sunmakta olduğu faydalar nedeniyle büyük bir önem arz ettiğini daha iyi anlamış oluyoruz. Bununla beraber, ek teminatlar da vadeden kasko sigortası, özel kasko planları da oluşturmanıza olanak tanıyor. Böylece, her türlü olumsuz durumda aracınızı korumuş oluyorsunuz.

Kasko Sigortası | Etap Sigorta

Kasko Sigortası Avantajları Nelerdir?

Kasko sigortasının sunmakta olduğu birçok farklı avantaj vardır. Bu avantajları şöyle açıklayabiliriz:

  • Kasko sigortası, aracınızı olası bir kaza sonucunda korumuş olur.
  • Bu sigorta çeşidi, herhangi bir talihsiz kaza sonucunda siz fiziksel olarak zarar görürseniz, masraflarınızı karşılayabilir.
  • Kasko, sizden kaynaklanarak gerçekleşen kazalar sonucunda da zararınızın bir kısmını ya da tamamını karşılamaktadır. Trafik sigortasına göre çok daha avantajlı olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.
  • Hırsızlık, doğal afet zararı, çekici hizmeti gibi pek çok durumda da kaskonun faydası olabiliyor. Ek teminatlar dahilinde kaskonuzun kapsamını genişletmeniz mümkün.
  • Herhangi bir türde olası kaza, arıza ya da benzer bir olay nedeniyle aracınız bir onarım sürecine girdiyse ve artık kullanılamayacak hale geldiyse, kasko sigortası size bir araç temin edebiliyor. Tabii bu seçeneği her kasko şirketi sunmuyor. Bu durum tercih ettiğiniz kasko şirketine göre değişebilir. Böyle bir imkân sayesinde aracınızın tamiratı bitene kadar şirketin sağladığı aracı kullanabiliyorsunuz.